Kluczowe zmiany nowej wersji podręcznika AIAG CQI-15 2nd edition i wyzwania związane z Przemysłem 4.0.

Konkurencyjność i innowacyjność to dla czołowych dostawców branży motoryzacyjnej wyzwania wiążące się z zapewnieniem OEM i finalnemu użytkownikowi, bezpieczeństwa i komfortu.

Nie możemy też zapominać o wszelkich wymaganiach związanych z ograniczeniem emisyjności i zmniejszenia ciężaru pojazdu. Takie właśnie zadanie zostało postawione przy publikacji drugiego wydania standardu CQI-15.

Coraz więcej dostawców szuka rozwiązań, stawiając na lekkie i jednocześnie wytrzymałe materiały. Należą do nich magnez, aluminium czy miedź, które zmuszają do poszukiwania optymalnych rozwiązań łączenia. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu wysokiej jakości  i wytrzymałości połączenia, a także cenach wytwarzania i kontroli jakościowej.

CQI-15 – co się właściwie zmieniło?

Drugie wydanie podręcznika CQI-15 obejmuje najnowsze i najczęściej stosowane metody i techniki spawalnicze mające na celu zapewnienie spójnego systemu zarządzania procesami spawania w obiektach produkcyjnych i serwisach.

Współpraca przedstawicieli takich firm jak Nexteer Automotive, Ford Motor Comopany, Adient US LLC, Dana Incorporated, Delphi Technologies, FCA US LLC, General Motors Company, Gestamp Mason i Magna International zaowocowała wymianą doświadczeń i najlepszych praktyk aby podzielić się wiedzą i zaktualizować tabele procesowe o nowe techniki. Należą do nich między innymi Fastener Projection Welding i Arc Butt (MIAB) Welding.

CQI-15 – zakres zmian drugiej edycji standardu

Główne aktualizacje drugiej wersji podręcznika obejmują zmiany:

1. Strony tytułowej (Cover page):

  • Całkowite przeprojektowanie i uzupełnienie jej o zautomatyzowany system oceny w klasach realizacji tj. „Fulfilment Grade” (R-Y-G)
  • Dodanie oceny i funkcji specjalnych tj. „Special Features” CTQ (Krytyczne dla jakości)
  • Dodanie informacji specyficznych dla produktu, takich jak szczegółowe informacje o procesie spawania, informacji o pozycji, lokalizacji elementu w pojeździe i danych klienta, do którego element jest dostarczany.

2. Głównego Katalogu Pytań Kontrolnych, w którym nastąpiło przeprojektowanie pięciu podelementów a także zwiększenie ilości pytań z 69 do 80.

3. Tabeli procesowych i audytów zadań, które zostały połączone we wspólną listę kontrolną, wraz ze zmianą nazwy na „Job Audit Process Tables”.

4. Listy pytań kontrolnych dla poszczególnych procesów spawalniczych „Job Audit Process Tables”, które zostały przeklasyfikowane na elementy pytań podrzędnych:

  • Rysunek części
  • Plan kontroli
  • Badania niszczące/nieniszczące
  • Testowanie jakości spawania
  • Przeróbka
  • Specyfikacje parametrów procesu
  • Konserwacja i prewencja
  • Zrównoważony rozwój
  • Zautomatyzowane systemy spawalnicze (robotyka)

5. Wprowadzenia „Welding Health Chart” (Kartę zdrowia spawania) wykorzystywaną do ciągłego monitorowania jakości spawania.

Jakie wyzwania stawia Przemysł 4.0 nowej wersji standardu CQI-15?

Ostatnie lata branża motoryzacyjna mocno skupiła się na automatyzacji i robotyzacji procesów specjalnych poprzez zastąpienie współpracy maszyna-człowiek na maszyna-robot. Kolejnym wyzwaniem stała się digitalizacja i cyfryzacja procesów analogowych i papierowych, poprzez przeniesienie danych na ich cyfrowe odpowiedniki.

Przemysł 4.0 stawia na integrację systemów i tworzenie sieci. Dzieje się to poprzez przepływ informacji w pionie tzn. między produktami a działem IT i z powrotem, a także w poziomie. Mowa tutaj o przepływie informacji pomiędzy maszynami procesowymi a system produkcyjnym przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przepływ danych musi być spójny i obejmować wszystkie etapy produkcyjne produktu. Mowa tutaj o etapach od przyjęcia na magazyn po wysyłkę gotowego produktu do klienta.

Integralność danych i identyfikowalność produktu została omówiona w nowej wersji podręcznika CQI-15 w Sekcji 3 – Wstępne Planowanie i Dokumentacja Jakościowa poprzez analizę danych produkcyjnych i zastosowanie technik z zakresu ciągłego doskonalenia.

Backup i  archiwizacja parametrów procesowych, przechowywanie i zabezpieczenie danych umożliwi szybkie reagowanie na wszelkie zakłócenia w procesie. Dodatkowo redukuje powtarzające się awarię, 24h monitoring i przegląd produkcji zabezpieczy przez ewentualnymi reklamacjami klienta, zwrotami z rynku i kampaniami nawrotowymi.

Zobacz też wywiad z Katarzyną Adamczyk:

Bibliografia

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0957415810001376, data: 13.10.2021r.

Katarzyna Adamczyk

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X