Analiza PPM jako statystyczna metoda oceny ryzyka dla 0-km oraz gwarancji

W przypadku wystąpienia problemów jakościowych, które nie są pojedynczymi wystąpieniami (one single occurrence), możemy być zobligowani do przygotowania oceny ryzyka odnoszącej się do liczby potencjalnych wyrobów niezgodnych.

Jedną z takich ocen jest analiza PPM. Uwzględnia ona zależność ilości zaafektowanych części w odniesieniu do miliona części wyprodukowanych (PPM – parts per milion).

Możemy ją zastosować do przeprowadzania oceny ryzyka. Zarówno dla sztuk zgłaszanych z zakładów produkcyjnych klienta (0-km) jak i gwarancji. Organizacja najczęściej stosuje ją w następujących sytuacjach:

  • brak możliwości zastosowania danych procesowych, które mogłyby wspomóc zdefiniowanie zagrożonej populacji
  • wartości rysunkowe zmienia się w trakcie procesu produkcyjnego bez możliwości ich odtworzenia. np. średnice trzpieni, na które są wprasowywane łożyska.

W celu jej zastosowania nie potrzeba też żadnego dodatkowego oprogramowania (tak jak choćby w przypadku rozkładu Weibull’a) – wystarczy standardowy formularz exel.

Analiza PPM – założenia

Każda analiza ryzyka opiera się na założeniach, które należy uwzględnić podczas jej przygotowywania. Należy też pamiętać, aby były one uwzględnione w dokumentacji jaka będzie przedstawiana do klienta lub wewnątrz organizacji.

W przypadku analizy PPM do takich założeń należą:

  • zdefiniowanie daty początkowej, od kiedy jesteśmy w stanie stwierdzić rozpoczęcie występowania problemu. W przypadku braku takiej możliwości datą początkową będzie uruchomienie do produkcji seryjnej (en. SoP – Start of Production).
  • Zdefiniowanie daty końcowej, która odpowiada dacie wprowadzenia definitywnych działań korygujących – PCA (permanent corrective action)
Kluczowe etapy analizy PPM
Rys. 1. Kluczowe etapy analizy PPM.

Te dwie daty są naszymi punktami granicznymi definiującymi zakres czasowy jaki będzie rozpatrywanym w trakcie przygotowywania analizy ryzyka.

  • Można ją wprowadzać przy minimum dwóch sztukach. Reklamację na udokumentowany problem – en. failure mode – z którym mamy do czynienia tylko dla jednej sztuki zwróconej przedstawiamy jako „one single occurrence”.
  • Wymaga stosownej aktualizacji, w przypadku gdy organizacja otrzymuje do analizy kolejne sztuki.
  • Rozpatrujemy to, opierając się na przedziałach miesięcznych. Z tego powodu dla wszystkich miesięcy obejmujących ocenę ryzyka powinniśmy z działu logistyki lub bezpośrednio z portali klienta otrzymać informację odnośnie ilości wysłanych sztuk. Dzięki temu będziemy mieli pełny obraz i dostęp do danych potrzebnych do analizy ryzyka związanego z ilością wysyłanych produktów.
  • Robimy to zarówno dla miesięcy, dla których nie stwierdzono występowania wadliwych części. Równocześnie przeprowadzamy analizę dla tych przypadków, gdzie klient zgłosił części jako niezgodne.
Proces Analizy PPM
Rys. 2. Proces Analizy PPM.

Analiza PPM – omówienie formularza

W powyższej ocenie ryzyka stosujemy cztery kolumny, które zawierają następujące elementy:

  • Miesiąc
  • Ilość sztuk zwróconych przypisana do poszczególnych miesięcy
  • Ilość sztuk wysłanych w poszczególnych miesiącach
  • Obliczone PPM’y, które są obliczane tylko dla miesięcy, w których nie stwierdzono problemu. Wzór dla tego składnika jest następujący:

Formularz najlepiej zobrazować na poniższym przykładzie. Początkowy miesiąc w tym przykładzie to lipiec, a końcowy – marzec. W sumie przedział czasowy będzie obejmował dziewięć miesięcy.

Tabela. Analiza PPM - przykład obliczeń
Tabela 1. Analiza PPM – przykład obliczeń.

Ilość sztuk zwróconych, są rozpatrywane dla lipca, października, grudnia, stycznia, lutego i marca. W sumie 42. Dla pozostałych miesięcy będziemy wyliczać PPM’y w oparciu o wyniki z kolumny „Obliczone PPM’y”.

W kolumnie „Wysłane sztuki” wpisujemy miesięczne ilości uzyskane z działu logistyki lub z portali klientów. Natomiast ostatnia kolumna „Obliczone PPM’y” służy do wyliczeń wartości dla miesięcy, w których pojawiły się wadliwe sztuki.

Najistotniejszym elementem analizy PPM jest to, aby z kolumny „Obliczone PPM’y” uwzględnić w kolejnym kroku najwyższą wartość, jako „najgorszy możliwy scenariusz”.

Końcowym etapem analizy jest obliczenie PPM’ów dla miesięcy: sierpień, wrzesień oraz listopad korzystając z następującego wzoru:

Dzięki temu możemy obliczyć ilość sztuk, które ostatecznie będą poddane ocenie ryzyka. W powyższym przypadku liczba ta wynosi: 82,58 i musi być zaokrąglona do 83.

W dokumentach dla klienta warto też uwzględnić w takim przypadku sformułowanie mówiące, że potencjalna liczba zaafektowanych sztuk wynosi 83, z czego obecnie zidentyfikowano 42, a potencjalnie na rynku gwarancyjnym lub w zakładzie klienta pozostaje 41 sztuk.

Na stronie „Bezpłatne narzędzia” można bezpłatnie pobrać powyższy formularz z możliwością edycji.

Nazwa dokumentu: Analiza PPM – metoda oceny ryzyka dla reklamacji 0-km oraz zwrotów gwarancyjnych

Autor: Dariusz Kowalczyk

Pobierz BEZPŁATNIE nasze E-BOOKI

X