Analiza ryzyka i szans jest nierozłącznie powiązana ze odpowiednim zdefiniowaniem pojęcia ryzyka. Najogólniej można powiedzieć, że jest to wpływ niepewności, która będzie powodowała odchylenie od oczekiwań.
Może być też wytłumaczony jako kombinacja następstw zdarzenia i związanego z nim prawdopodobieństwa wystąpienia.
Natomiast podejście oparte na analizie ryzyka to działania, które mają na celu osiągnięcie lepszego rezultatu. W związku z powyższym mówiąc o wymaganiach dla ryzyk i szans w systemie zarządzania jakością będziemy brać pod uwagę:
- kontekst organizacji, który podlega rozdziałowi 4.1 normy ISO 9001.
- uwzględnić strony zainteresowane oraz ich wymagania
- określić ryzyka i szanse
Te wszystkie elementy będą niezbędne do tego, aby zaplanować działania, które będą odnosiły się dla ryzyk i szans oraz w jaki sposób te działania będziemy integrować w systemie zarządzania jakością do jego procesów. Należy też określić sposób, w jaki będziemy dokonywać oceny skuteczności podjętych działań.
Analiza Ryzyka w odniesieniu do wymagania IATF
Jeżeli mówimy o analizie ryzyka, która jest ujęta w standardzie IATF 16949 pkt. 6.1.2.1 Analiza Ryzyka [1], będziemy tutaj zwracać uwagę na to, że w naszej analizie muszą pojawić się przynajmniej pewne obszary, które musimy uwzględnić.
Będą to przede wszystkim wnioski z poprzednich lekcji, czyli tak zwane lessons learned, które dotyczą:
- kampanii nawrotowych
- audytu wyrobu
- zwrotów z rynku i napraw
- reklamacji oraz odrzutów
Pamiętajmy także o zatwierdzonej interpretacji numer 21 (SI 21), która dodatkowo do analizy ryzyka dokłada zagrożenie atakami cybernetycznymi na systemy informatyczne. Przy tej aktywności jest wymaganie posiadania udokumentowanej informacji w systemie zarządzania jakością i odpowiednia dokumentacja analizy ryzyka i szans.
W standardzie IATF 16949 pojawia się także pojęcie działań zapobiegawczych. Należy je rozumieć jako działania, które będą eliminowały przyczyny potencjalnej niezgodności Lub innej potencjalnej sytuacji niepożądanej. Jest to również definicja, którą możemy znaleźć w normie terminologicznej ISO 9000 [2]. Należy pamiętać, że w naszym systemie musimy określić i wdrożyć działania, które będą eliminować te przyczyny potencjalnych niezgodności, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.
Dlaczego? Ponieważ ważne jest także, aby działania, które będziemy podejmować, były odpowiednie do ich wagi. Inaczej będziemy postępować w przypadku działań zapobiegawczych ponownemu wystąpieniu problemom na linii produkcyjnej, a inaczej będziemy prowadzić działania zapobiegawcze, aby uniknąć na przykład kampanii nawrotowej.
Istota działań zapobiegawczych
Jeżeli chodzi o działania zapobiegawcze, dodatkowo musimy mieć ustanowiony proces redukcji wpływu negatywnych skutków tego ryzyka. Wcześniej mówiliśmy o udokumentowanym procesie natomiast dla działań zapobiegawczych powinniśmy mieć ustanowiony proces redukcji wpływu negatywnych skutków ryzyka. Powinien on dotyczyć:
- ustalania potencjalnych niezgodności oraz ich przyczyn
- oceny, czy należy podjąć działania zapobiegające pojawieniu się o niezgodności
- określeniu i wdrażaniu i potrzebnych działań
- udokumentowanie informacji o podjętym działaniu
- przeglądu skuteczności dla podjętych działań wykorzystania lessons learned na naszym systemie
Źródło:
- IATF 16949:2016 Standard Systemu Zarządzania Jakością w Przemyśle Motoryzacyjnym 16949:2016 – wydanie 01.10.2016
- ISO 9000:2015, Systemy zarządzania jakością. Podstawy i terminologia, pkt. 3.12.1
Na stronie „Bezpłatne narzędzia” można bezpłatnie pobrać formularz Excel z możliwością edycji.
Nazwa dokumentu: Analiza Ryzyka i Szans – formularz Excel
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat analizy ryzyk i szans, to serdecznie zapraszam na szkolenie w formie nagrań video , które przygotowałam na platformie Automotive Quality Online, w którym szczegółowo wyjaśniam ten aspekt – IATF 16949 – Wymagania branży motoryzacyjnej wraz z elementami normy ISO 9001:2015